Авантюрин е камъкът на пътешествениците, моряците, бизнесмените, банкерите – на всички предприемчиви хора, които не се боят от риска и вярват в своя успех. В трудни и рискови ситуации предпазва от неприятни случайности и спасява от беда, защото освен всичко това е познат и като „камъкът на добрия късмет” и често се използва в ритуали заедно със зелени свещи или се държи при парите за да ги привлича.
Наричат Авантюрин още талисман на любовта и страстта, на неочакваните постъпки и решения.
Този камък зарежда с оптимизъм и увереност, способства за творческото развитие на личността. Помага за реализиране на всеки замислен проект и ново начинание и привлича професионален успех.
В древността са го смятали за връзка с лунната магия и променливото въздействие на камъка върху човека са приписвали на тази връзка. Луната влияе на човека по различен начин.
Първо зависи от фазата в която тя се намира и второ зависи от типа и характера на човека, като се има в предвид неговите астрологически характеристики (год., час, месец на раждане, знака на зодията му под която се е родил положението на планетите в момент на лунното влияние и т. н.).
Именно заради това съществуват две противоположни мнения как въздейства авантюринът на своя собственик. Едни мислят, че той помага при хазартните игри, но злоупотребата може да нанесе лоши материални последици, почти до разорение. Други казват, че авантюринът е «посредник на чистата любов» и вярват, че той привлича любовта на избраника към собственика му.
Авантюрин носи на хората увереност, оптимизъм, ясен ум и подобрява настроението.
Вижте още:
Авантюринът в различните страни е наричан по различен начин. Например в Русия е бил известен като златна искра. Други наименования на минерала са били индийска жажда, искра, фуксин, триножник.
Авантюринът е кварц с непрозрачен и стъкловиден блясък, разновидност на тънко зърнестият кварц. Цветовете му като зелено, жълто, синьо, черно и вишнево придобива от примесите на слюда, мед и хематит. Твърдостта му е 7 по скалата на Мос. Плътността му е 2 — 2,6 грама на куб. см. Находища има в Китай, Австралия, Бразилия, Норвегия, Чили, САЩ, Австрия и Индия. Името му идва от италиански:
„per avventura“ — „по случайност“
Множеството му включвания блестят като малки искрици което го прави интересен. За лечебни цели го носят на китката или на шията като гердан. Смятало се е, че той помага да се справите с алергиите, бронхитите, сърдечносъдовите заболявания, смъква кръвното налягане и спомага за бързото зарастване на раните. На изток се смята, че камъкът стимулира сърдечната чакра, подобрява зрението и смъква нервното напрежение. Особено добре помага като се използва за масажни топки.